Sieradzka Telewizja Regionalna

Maj 28 2015 17:44:40
Ogłoszenia społeczne. 1% dla OPP z Powiatu Sieradzkiego


stat4u
Powrót na początek strony
DZIEŃ GODNOŚCI 2015 W SIERADZU
Tradycyjnie w maju ulicami Sieradza przeszedł barwny pochód. W ten sposób swoją obecność chcieli zaznaczyć ludzie niepełnosprawni, ich rodzice i opiekunowie. Uczestnicy złożyli petycje na ręce władz samorządowych, w których apelowali o szacunek i pomoc osobom niepełnosprawnym. Przemarsz ulicami miasta rozpoczął obchody Europejskiego Dnia Godności Osoby z Upośledzeniem Umysłowym. Później wszyscy przeszli do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, gdzie wzięli udział w Regionalnym Dniu Treningu Aktywności Motorycznej.
DZIEŃ RODZINY W SIERADZKIM MOPS
Rodzina jest najważniejszym elementem życia każdego człowieka, nie tylko dlatego, że w niej kształtują się charaktery i spełniane są potrzeby jej członków. Najbardziej podstawową potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa i to właśnie najbliżsi powinni je sobie zapewnić. Niestety nie zawsze tak się dzieje. 15 lat temu ustanowiony został Światowy Dzień Rodziny, by zwrócić uwagę na problemy pojawiające się w codziennym życiu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieradzu jak co roku zorganizował Piknik Rodzinny, na którym spotkali się podopieczni korzystający z różnych form pomocy.
MARIA KULENTY LAUREATKA KONKURSU LadyD
Bezinteresowna, życzliwa i niezwykle wrażliwa na potrzeby innych – tak można opisać Marię Kulenty, przewodniczącą Sieradzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Jej praca została doceniona, pani Maria została laureatką wojewódzkiego etapu konkursu „Lady D”. Nominację odebrała podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Łodzi.
SIERADZKIE WROTA CZASU 2015 cz 1
Na sieradzkim Rynku po raz kolejny otworzyły się Wrota Czasu. Na najmłodszych i nie tylko widzów czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć pracownię alchemika, gdzie poszukiwał kamienia filozoficznego, ale tworzył też lecznicze mikstury. Pojawili się Słowianie i Wikingowie. To nawiązanie do długiej historii Sieradza. Było tradycyjne rzemiosło i jadło. Każdy mógł zobaczyć jak robi się podpłomyki, a potem spróbować jak smakują. Organizatorzy Sieradzkich Wrót Czasu – Urząd Miasta Sieradz, Klub Sportowy Rycerz i Bractwo Rycerskie Ziemi Sieradzkiej – zachęcali do nauki historii poprzez zabawę. Każdy mógł sprawdzić czym zajmował się kat i za co można było do niego trafić. Była też nauka fechtunku, oczywiście miecze treningowe z miękkiej pianki zapewniały bezpieczeństwo ćwiczącym. Średniowiecze to nie tylko rycerze i damy. Dzieci mogły pobawić się drewnianymi zabawkami i zagrać w różne gry sprzed wieków. Wielką atrakcją był konkurs plastyczny. Młodzi sieradzanie malowali historię miasta tak, jak ją sobie wyobrażają. Dzięki wyobraźni wybiegli też w przyszłość i starali się odgadnąć jak Sieradz będzie wyglądał za kolejne 50 lat. Wszystkie prace zostały przytwierdzone do Sieradzkich Wrót Czasu.
SIERADZKIE WROTA CZASU 2015 cz 2
Organizatorzy Sieradzkich Wrót Czasu 2015 postawili na edukację. Na sieradzkim Rynku pojawił się Dominikanin. Bosonogi zakonnik przypominał, że Sieradz musiał być ważnym miastem, jeśli sprowadzono doń Dominikanów. Wpływali oni na dalszy rozwój gospodarczy i kulturowy. To pochodzący z Niemiec opat klasztoru bronił miasta przed Krzyżakami, którzy za to spalili go na sieradzkim Rynku. Nie mogło więc być inaczej – z Sieradza wyruszyła na Grunwald Chorągiew Ziemi Sieradzkiej. Rycerze dzielnie walczyli w największej bitwie średniowiecznej Europy. Wracali z niej jako zwycięzcy witani przez tłum mieszkańców. Ciągniętemu na powrozie jeńcowi krzyżackiemu już tak przyjemnie nie było. Nie jeden raz oberwał od rozzłoszczonych mieszczan, mszczących się za spalenie Sieradza przez Krzyżaków. O znaczeniu Sieradza w dziejach Polski świadczy również to, że wybierano tu królów. Inscenizacja pokazała zjazd szlachty w Sieradzu. I choć odbyła się również kontrelekcja, młodziutka Jadwiga Andegaweńska została królem Polski. Oprócz wielkich wydarzeń historyczny w Sieradzu toczyło się zupełnie zwyczajne życie. Jak wyglądało pokazała inscenizacja „ Jak kasztelan sieradzki córkę za mąż wydawał i turniej urządził”. Okazało się, że o rękę pięknej panny starało się wielu rycerzy, nie wszyscy wzbudzali jej aprobatę. Dlatego ojciec urządził turniej rycerski, który miał wyłonić zwycięzcę. Jedni uczciwie stawali do walki, inni uciekali się do podstępu. Publiczność sieradzka zaangażowała się w przedstawienie tak bardzo, że próbowała ostrzec przed trucizną jednego z rycerzy. Historia była raczej z tych bajkowych, więc jak to w bajkach bywa, wszystko dobrze się skończyło. Tyle że panna kasztelanka serce oddała nie szlachetnie urodzonemu rycerzowi a giermkowi. Ojciec rad nie rad musiał chłopaka pasować na rycerza i para mogła wziąć ślub.
SIERADZKIE WROTA CZASU 2015 cz 3
Średniowiecze kojarzy się przede wszystkim z rycerzami. Rycerze zaś zajmowali się głównie walką. Musieli mieć doskonałą kondycję i sporo pieniędzy, by kupić zbroję i broń. Nie inaczej jest dzisiaj. Podczas Sieradzkich Wrót Czasu można było przekonać się ile siły i sprzętu musi mieć pasjonat walk rycerskich. W turniejowe szranki stanęli najlepsi polscy rycerze. Byli też goście z Białorusi. Walki w szrankach są niezwykle widowiskowe. Można podczas nich podziwiać kunszt zawodników, ale też przyjrzeć się różnym rodzajom broni i sposobom jej wykorzystania w walce. Właśnie dlatego Sieradzkie Wrota Czasu to tak wyjątkowa impreza. Można dzięki niej cofnąć się w przeszłość i połączyć naukę historii z dobrą zabawą.
SIERADZKIE WROTA CZASU 5015 cz 4
Sieradzkie Wrota Czasu tradycyjnie zakończył koncert. Tym razem zagrał zespół Roderyk w składzie: Agnieszka Bączkowska (skrzypce, śpiew), Tomasz Tomasik (gitary, mandolina, śpiew), Mariusz Rodziewicz (flety, gitara, śpiew), Dawid Leszczyk (bębny, instr. perkusyjne, śpiew), Adrian Nejman (bass, śpiew). Działający od 2008 roku zespół wykonuje muzykę inspirowaną brzmieniami średniowiecza i muzyką bardów. Muzyków inspirują różne kultury od wschodu, przez Bałkany, po zimną Skandynawię. Nie brakuje tez rodzimych słowiańskich nut. Tradycyjne instrumenty i autorskie kompozycje nie tylko przeniosły uczestników Sieradzkich Wrót Czasu w przeszłość, ale też zapewniły doskonałą atmosferę podczas koncertu Zespołu Roderyk.
Pogoda Sieradz
Materiał sponsorowany

Materiał sponsorowany

Sieradzka Telewizja Regionalna 840,395 unikalnych wizyt